top of page

Będąc wizytującą profesorką na uczelni w KolumbiiOstatnie 2 tygognie spędziłam w Bogocie, Kolumbii, na Universidad Externado de Colombia, gdzie uczyłam studentów w ramach szkoły letniej: "Facing future with hope" w jaki sposób projektować miasta odporne na zmiany klimatu. Rozmawialiśmy przede wszystkim o kwestii zbiorowej odpowiedzialności za naszą planetę i o sposobach angażowania mieszkańców w proekologiczne zmiany w mieście. Na koniec stworzyliśmy prototyp narzędzia przyczyniający się do redukcji negatywnych skutków klimatycznych wynikających z turystyki w i do Kolumbii. Więcej o projekcie studentów w zakładce > edukacja przestrzenna.


Przy okazji podzielę się refleksją z kolumbijskiej uczelni:


Universidad Externado de Colombia - to niesamowicie zielony kampus zatrudniający sztab ogrodników To kampus bez ruchu samochodowego - można się tu przemieszczać tylko na pieszo. Architektura budynków jest niesamowicie wpisana w krajobraz - kampus wręcz przytula się do zbocza góry. Położenie uczelni fantastycznie wykorzystano tworząc, np. ogólnodostępną kuchnię dla studentów na dachu z zapierającymi dech widokami na niemal całe miasto. Czas spędzony na tej najlepszej uczelni w kraju pozwolił mi zaobserwować, że nie tylko kadra, ale może właśnie przede wszystkim otoczenie, ma wpływ na to jak się uczymy.


W trakcie mojego pobytu uczelnię odwiedził prezydent elekt - pierwszy lewicowy prezydent Kolumbii - absolwent tejże uczelni. Postawił na czarną wiceprezydentkę walczącą o kwestie równościowe. Absolwentką jest też obecna burmistrzyni Bogoty - oficjalnie żonata (tak, w Kolumbii to w legalne!). Będąc w Kolumbii naprawdę można wyczuć obrany kierunek nastawiony na progresywne zmiany Zresztą kraj będący 2 na świecie bioróżnoroności, mający 90% energii ze źródeł odnawialnych ma wszelkie predyzpozycje i potencjały. Choć lokalsi, mający za granicą Wenezuelę mają mnóstwo obaw.

Osobiści mocno Kolumbii kibicuję. Mam nadzieję, że udało mi się studentom przekazać jak czynić miasta lepszymi, progekologicznymi, dobrymi miejscami do życia. Zauważyłam zresztą, że uczelnia, na której studiują nie zostaje bez wpływu na sposób ich myślenia o przestrzeni, mieszkańcach, naturze.

Pokazuje to, że kampusy uczelniane mają ogromny wpływ na to kim będą ich absolwenci. I jakich liderów będziemy mieli w kraju.

Pora więc zadbać o nasze kampusy!

Comments


bottom of page